Hodiny a čas

Čas je forma existence hmoty a má i filosofickou dimenzi. Přesto se měří pomocí objektivních jednotek a má dát společnosti řád.

Pohyb nebeských těles se propočtem zjišťoval už ve starověku. Základními údaji je rok, měsíc a den. Denní rytmus ale bylo potřeba začít měřit.

Hlavně pro církevní potřeby se nejprve používaly nestejné hodiny, které byly měřeny podle východu a západu Slunce – den se vlastně skládal ze dne a noci. Stejné hodiny byly dlouho matematickou a astronomickou záležitostí, v praxi se užívají až konce středověku. Den měl 24 hodin a počítal se buď od západu Slunce do příštího západu nebo od půlnoci do příští půlnoci. Dělení na menší časové úseky se dlouho neprosadilo. Teprve s nástupem novověku se více začaly používat půlhodiny a čtvrthodiny, protože se objevují první mechanické hodiny. Zobecnění používání minut nastalo až ve 20. století.

Lidé stále více toužili měřit čas co nejpřesněji. Pro nejstarší měření sloužily hodiny sluneční, vodní a voskové, následovaly přesýpací, kyvadlové a mechanické. Vylepšení nalezli Švýcaři a vznikají hodiny quartzové (= nebojte, to není kouzlo, ale pohodlný systém na baterii). Nejpřesnější jsou dnes asi atomové hodiny s odchylkou 1 vteřina za milion let ????

V dnešní době můžeme mít přehled o čase všude tam, kde chceme. Velké hodiny pověsíme na stěnu nebo postavíme na stůl, můžeme si je pořídit třeba s meteostanicí – já si ten deštník přece měla vzít ???? Minutka poslouží v kuchyni, pronikavý budík bude neoblíbený v ložnici. No a malé hodiny jsou – no přece hodinky! Ať už ty cibulové s řetízkem nebo moderní náramkové byly vždy symbolem luxusu a postavení.

Nepřeberné množství hodin a hodinek umožní každému najít to pravé. Čas spolehlivě ukážou hodinky za několik stokorun, ale pokud mají být dárkem nebo opravdovým šperkem, nevyplatí se šetřit. Vlastně ani světoznámá značka Rolex nenabízí hodinky pouze za astronomické částky. Co říkáte? ????

hodinky.cz

 

Asko-nabytek.cz

MÁTE DOTAZ?

Prohlédněte si doporučené investice a partnerství

Garantujeme

Unikátní investice
a partnerství
Neomezené
poradenství
Předání
krok za krokem
Efektivní
zhodnocení
Další investice a partnerství

Nezavázná konzultace


Volejte denně od 9:00 do 18:00. Společně probereme Vaši představu o investici a nabídneme nejvýhodnější řešení.


OD ROKU 2017

Vyhledáváme unikátní investice, partnerství a další příležitosti.

70 Investorů

Desítky investorů s námi zhodnotilo své peníze.

V hodnotě 130mil. Kč

Hodnota investovaných prostředků již přesahuje 150 mil. Kč. Připojte se k nám!